سرخط خبرها
خانه / گروه مهندسی اطمینان گستر / کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته سال ۲۰۱۷

کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته سال ۲۰۱۷

در سال ۲۰۱۷ کیفیت تصاویر دوربینهای مداربسته هم با تغییرات نسبی روبرو شد و تقریبا می توان گفت بطور کلی کیفیت دوربینهای مداربسته بهتر شد.

WDR دوربین مدار بسته 

WDR قابلیتهای دوربینهای مداربسته ارزان قیمت و دوربینهای مداربسته سطح معمولی بازار را با تکنیک Exposure چندگانه بهبود بخشید. این بهبود هم به پاس ورود سنسورهای تصویربرداری ارزان قیمت دوربینهای مدار بسته با قابلیت WDR واقعی به بازار تجهیزات نظارت تصویری (CCTV) ممکن شد.

قابلیت کار در نور کم دوربین مدار بسته (Low Light)

در سال ۲۰۱۷ تقریبا بهبود ویژه ای در کارایی دوربینهای مداربسته در نور کم بدون IR مشاهده نکردیم. اما در مجموع این سالها، کارکرد دوربین مداربسته در نور کم تغییرات مناسبی داشته است. یکی از قابلیتهای توسعه یافته ویژه مثلا در دوربین مداربسته ۳۵ میلیمتری ۴K سونی مشاهده می شود که کارایی بسیار بهتری از دوربینهای مدار بسته ۱۰۸۰P رایج در نور کم دارد اما قیمت بسیار بالایی معادل ۲۰ میلیون تومان دارد.

تجهیز به نور دید در شب IR

دوربینهای مدار بسته مجهز به IR همچنان در لیست خرید مورد علاقه کاربران بوده و بخوبی در آمار استفاده کنندگان از نور دید در شب دوربین مدار بسته این موضوع قابل مشاهده است.

کیفیت دوربینهای مدار بسته مجهز به نور دید در شب (IR) در حال افزایش است. محدوده رایج تحت پوشش این دوربینهای مدار بسته بین ۵ تا ۵۰ متر و کمی بیشتر است. البته شعاع و گستره تحت پوشش پروژکتورها بگونه ای بود که در یک نقطه شدت نور بسیار بالا و در بقیه نقاط با تاریکی شدید روبرو می شدند یا با لنز مورد استفاده برای پوشش میدان دید تناسبی نداشتند. سرانجام بعضی سازندگان دوربینهای مدار بسته دید در شب بفکر قابلیت هوشمندی افتادند که سیستم نور بتواند بطور هوشمند شدت نور را بر اساس هدف و فاصله طوری تنظیم کنند که تصاویر با شدت بالا یا ناکافی نور مواجه نشوند.

تحلیلگر ویدئویی دوربین مدار بسته سال ۲۰۱۷

سال ۲۰۱۷ تقریبا برای تحلیلگران ویدئویی سال ضعیفی به حساب می آمد. تقریبا برای سیستمهای نظارت تصویری، تحلیلگر ویدئویی اصلی ترین گرایش و علاقمندی کاربران برای آینده خواهد بود.

انتظار می رود در سال ۲۰۱۸ سیستمها به سمت نگرشی فراتر از تحلیلگر ویدئویی به نام “Deep Learning” بروند. این نگرش توسط شرکت هایک ویژن هم دنبال می شود، علت همکاری این شرکت با ImageNet هم به این موضوع برمی گردد. اما هنوز هیچ چیز مشخص نیست و نشانه ای هم در محصولات مشاهده نمی شود.

افت شدید قیمت دوربین مدار بسته

بیشترین تغییر کاربر پسند در سال ۲۰۱۷ به ادامه روند کاهش قیمت دوربینهای مدار بسته بر می گشت. دوربینهای مدار بسته ۷۲۰P از لیست تولید شرکتها خارج شدند و بیشتر به سمت تولید دوربینهای مدار بسته ۴ مگاپیکسلی کشیده شدند و محدوده قیمتها به زیر ۴۰۰ هزار تومان رسید. بدلیل فروشهای متعدد هایک ویژن با تخفیفهای ۱۰ تا ۲۰ درصدی عملا شرکتهای دیگر هم برای رقابت مجبور شدند در این کاهش قیمتها سهیم باشند. البته هنوز معلوم نیست چه زمانی این سیکل پایان می یابد.

دوربینهای مدار بسته جدیدی که در سال ۲۰۱۷ تولید شدند از نظر کمیت خیلی خارق العاده نبودند. اما بنظر می آید در بهار ۲۰۱۸با دوربینهای مداربسته جدید بسیاری روبرو شویم. کاهش قیمتها باعث می شود دستگاههای تولیدی جدید کمی با فقر نوآوری روبرو باشند و بدلیل کاهش سود در فروش دوربینهای مداربسته عملا بسیاری از شرکتها در حال خروج از این صنعت خواهند بود.

 

 

درباره ی مهندس Ali jahed

همچنین ببینید

فیش AV

فروش و عرضه انواع فیش های سوزنی ناکاماچی و معمولی به قیمت عمده  —– از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *